Brevkassen om parforhold, sex, kærlighed og personlig udvikling.
Brevkasse
Er min mand utro? Jeg har læst i hans mail:
“I’m in the hotel, and already had a shower and all…”
Hej Holger
Har brug for lidt info ang. en arbejdsmail fra min mands kvindelige arbejdskollega fra Tyskland sendt til min mand en mandag aften.
Der stod på engelsk: Hi, I’m in the hotel, and already had a shower and all. Do you use a US mobile, or do you use your Danish one. Emails on my mobile phone does not seem …. derefter kunne jeg ikke se resten. Men arbejdskollegaen bor I Tyskland, og der tror jeg ikke min mand kommer til.
Mit spørgsmål er: Syntes du ikke, det er noget grænseoverskridende at skrive, at man lige har været i bad osv, til en arbejdskollega? Jeg tror, hun måske gøder jorden til noget evt, og det at man skriver, at man lige har badet kan vel kun sætte lidt griller og fantasi i en mands hoved. Hvad synes du?
Læs også brevet: Jeg ved min kæreste lyver
De har vel været kollegaer et par år, men hun føler sig måske sikker til at skrive sådan, hvis hun fornemmer noget?
Tak hvis du har tid at svare en lidt bekymret kone gennem mange år.
Kh Linda
Er min mand utro? Jeg har læst i hans mail:
“I’m in the hotel, and already had a shower and all…”
Holgers svar:
Kære Linda
Tak for dit brev.
Du kan se mit svar her:
Jeg håber, du kan bruge mit svar.
Her er 2 artikler om utroskab, du måske kan bruge: Hvorfor er man utro? og Kom videre efter affæren.
Jeg ønsker dig (jer) alt det bedste!
De bedste hilsner
Opdateret d.17 mar. 2019.17-3-2019Er min mand utro? Jeg har læst i hans mail: “I’m in the hotel, and already had a shower and all…”Bevidsthed.org
Tak for svar, tror ikke der er fysisk kontakt, mere om det et den evigt sjove arbejdsflirt der her var tale om.
Vil spørge om det ikke tænder ideer i en mands hoved, at man skriver at jeg har lige været i bad osv. Du ved den der seksuelle energi, tror det var mere det jeg henne.
Men om det er at være utro mentalt syntes jeg. Er jeg måske sart?
Kh Linda
Hej Linda
Jeg tror både mænd og kvinder får tanker, hvis de får den slags mails. Jeg opfatter det som en flirt.
Jeg synes ikke, du er sart. Jeg forstår udemærket, at du er påvirket. Jeg tror de fleste vil opleve det som en slags utroskab.
I kan selvfølgelig aftale, at det er ok at flirte osv. Men det må I snakke om.
Men det handler ikke om du er sart eller ej. Du har ret til, at være præcis som du er. Så jeg synes, du skal tale med ham om det.
De bedste hilsner
Holger