Brevkassen om parforhold, sex, kærlighed og personlig udvikling.
Brevkasse
“Det er svært at slå op med ham, hvis vi aldrig mere skal ses!”
Kære HolgerJeg er en ung kvinde på snart 21 år, som har en dejlig tysk kæreste. Vi har snart været sammen i et år og vi har det egentlig rigtig godt sammen. Vi elsker hinanden højt, har et godt sexliv, fungerer godt sammen og har de samme fremtidsdrømme.
Problemet er bare at jeg er meget i tvivl, om han er den rigtige for mig. Jeg er endda blevet i tvivl, om jeg overhovedet er forelsket i ham.
Han er min første kæreste, så jeg har ikke rigtig noget at sammenligne med, men kan med sikkerhed sige, at jeg aldrig har været fuldstændig hovedkulds forelsket i ham. Det har nok bare mest været små sommerfugle i maven og en stor kærlighed for ham, som gjorde at vi endte med at blive kærester… og så selvfølgelig det faktum, at han blev dybt forelsket i mig.
For nogle måneder siden valgte jeg at slå op med ham, da jeg syntes jeg burde føle noget mere for ham, for at vi kunne være kærester. Han tog det meget hårdt, og sagde at hvis vi ikke kunne være kærester, ville han aldrig se mig mere. Det havde jeg dog svært ved at forlige mig med, da jeg jo elsker ham meget højt, og vi endte derfor med at blive kærester igen.
Nu sidder jeg dog og er meget forvirret og ulykkelig over hele situationen. Jeg er i tvivl om det er det rigtige at blive sammen med ham, blot fordi han er sådan en sød og dejlig kæreste, og jeg holder uendeligt meget af ham. Alligevel siger en del af mig stadig, at det føles forkert og at jeg går glip af noget, hvis ikke jeg slår op med ham, og dermed giver mig selv muligheden for at opleve en af disse meget intense og hovedkulds forelskelser, som nogle mennesker fortæller om.
Hvis du vil råde mig til at slå op med ham, tror du så, der på nogen måde er noget jeg kan sige eller gøre, for at beholde ham som en ven i mit liv? Da jeg slog op med ham, fortalte han egentlig efter nogle dage, at vi måske kunne ende med at få en slags bror/søster forhold. Han skiftede dog mening igen, og sagde han ikke ville kunne være andet end min kæreste.
Håber du kan give mig et godt råd. Føler det er så umådeligt svært at slå op med ham, hvis udsigten er at vi aldrig mere skal ses.
Glæder mig til at høre fra dig.
Venlig hilsen
Inge
“Det er svært at slå op med ham, hvis vi aldrig mere skal ses!”
Holgers svar:
Kære Inge
Tak for dit brev.
Du kan se mit svar her:
Jeg håber, du kan bruge mit svar.
Her er en artikel om forelskelse, du måske kan bruge: Teorien om forelskelse.
Jeg ønsker dig (jer) alt det bedste!
De bedste hilsner
Opdateret d.7 mar. 2019.7-3-2019Inge: “Det er svært at slå op med ham, hvis vi aldrig mere skal ses!”Bevidsthed.org
Hej Holger,
Interessant dilemma og spørgsmål fra Inge, synes jeg. Jeg hæfter mig ved, du rådgiver, at Inge bør mærke efter, men samtidig at man ikke kan bruge forelskelsen til noget i længden.
Jeg er med på, at der selvfølgelig stadig er følelser, som man kan mærke efter – selv efter forelskelsens foretagelse (hvis den har været der) – men hvordan balancerer man hensynet til disse følelser (mavefornemmelsen) over for en måske mere rationel vurdering af matchet, fx at man kan lave rigtig mange ting sammen, og man hygger sig – lidt jf. det, der ofte beskrives som en delmængde af den venskabelige kærlighed?
De to “komponenter” er selvfølgelig ikke helt adskillelige, men min oplevelse er, at der efter forelskelsen kan føles som om, der mangler noget kærlighedsfølelse, men at tingene/partneren på papiret er gode. Hvornår ved man, om mavefølelsen er god nok til at bære?
Hej Tommy
Det er et evigt dilemma, at vi ikke kan forudsige fremtiden.
Det er umuligt med sikkerhed at vide, om man skal lytte til ens mavefornemmelse, tanker eller følelser.
Det er en del af livet, at vi øver os på at navigere. Og forhåbentligt bliver vi lidt bedre år for år 🙂
De bedste hilsner
Holger
Kære Holger
Tusind tak for dit svar.
Det var rigtig dejligt at høre, og jeg føler virkelig, jeg kan bruge de ting du sagde.
Hvad jeg beslutter mig for, er jeg stadig ikke helt afklaret med på nuværende tidspunkt. Men jeg vil følge dit råd og sove nogle nætter på det, så jeg får noget tid til at tænke mig om.
Endnu engang mange tak for dit svar. Det har virkelig gjort min dag bedre.
Venlig hilsen
Inge
Kære Inge
Dejligt at høre at det giver mening for dig.
Og tak fordi du tog dig tid til at skrive en kommentar.
Kærlig hilsen Holger
Hej Inge. Hvordan går det nu, og hvad blev den rigtige beslutning?